Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Den svatého Patrika
Den svatého Patrika
Když se řekne den Svatého Patrika, všem se nám vybaví zelená barva a alkohol. I když se jedná o Irský svátek, tak jej značně prožíváme i u nás v České Republice. Tento den, se stal dnem skoro celého světa. A divíte se? Oslavy obsahují černé pivo, whiskey a parádní zelené obleky a malování. Svátek připadá na 17. března, na počest patrona Irska.
Původně byl svátek jen křesťanskou záležitostí, ale v rámci globalizace a turistického vlivu, se tento den zařadil mezi lidové svátky. Tím se i změnily způsoby oslav, proto si například lidé míchají zelené pivo. Původně lidé chodili do kostelů a hospody se zavíraly, tak tomu bylo až do roku 1970. Jediný symbol, který lidé nechali, je zelený Irský trojlístek. Dle zvěstí, svatý Patrik pohanům předkládal lístek jetele jako symbol svaté trojice – Otec, Syn a Duch svatý.
Krása v historii
Ne všichni ví, že svatý Patrik se stal Apoštolem Irska. Když byl malým římským chlapcem, žil v Británii, odkud jej jako otroka odvezli na zelený ostrov. Povedlo se mu utéct a pak se vrátit, aby mohl šířit křesťanství. Říká se, že zemřel 17. března 461, proto se svátek slaví tento předjarní den. Jak je již zmíněno výše, někteří pohané si mezi sebou předávali legendu o tom, jak pomocí trojlístku vysvětloval jednotu svaté trojice. Od té doby se pro ně trojlístek stal velkým symbolem.
Svatý Patrik je také uznáván za muže, který dokázal z Irské země vyhnat všechny hady. Údajně, jej při jednom z kázání, jeden z hadů napadl a od té doby se žádný z hadů na zeleném ostrově neukázal – až na zoo a terária. Ale může jít jen o báchorku, stejně jako je tato – Svatý Patrik jako misionář, prý zbavil Irsko druidů a pohanů.
I přesto, že se svátek Svatého Irského Patrona slavil v 9. a 10. století, tak první tradiční přehlídka byla zprostředkována na území dnešních Spojených států. Stalo se to až 17. března 1762, kdy New Yorkem pochodovali Irští vojáci z britské armády. Za slavnostní hudby a marže si Irové připomínali své kořeny, které je spojují s jejich zemí. V průběhu dob se patriotismus u Irských migrantů rozšiřoval a vzkvétal. Irové, jako odezvu, vymysleli různá sdružení, z nichž některá i dodnes zůstala a působí, pořádají vlastní oslavy svátku oblíbeného patrona.
Roku 1848, Newyorská Irská společnost, sjednotila přehlídky do jedné jediné. Dnes je přehlídka Svatého Patrika nejen nejstarší a nejlidnatější v USA, ale i nejznámější. Odhaduje se, že průvod sleduje nejméně 3 miliony lidí, i přesto, že trvá víc jak pět hodin.
Symbol pro Irské imigranty
Jelikož je tento den, 17. března, tak důležitý pro Irský lid, je zařazen mezi státní svátky. Během dob 19. století, kdy panoval další hladomor chudých kvůli bohatým, začali lidé emigrovat do Spojených Států. Každoročně, si svátkem Svatého Patrika připomínali svou sílu a vliv přistěhovalecké menšiny, která si říkala „ zelená mašina“, která zasahovala do všech politických událostí. V několika starších částech Amerických měst na východním pobřeží, se Irské průvody konají s dudami a bubny od 19. století. Den Svatého Patrika je tradičně slaven i ve Velké Británii, Austrálii a Novém Zélandu. Dodnes pronikl do Evropských zemích.
Jak je to se slavením ve světě?
První, co se nám vybaví, je jistě průvod a přehlídky. Především v Amerických městech se tvoří záplavy zelených davů, procházejících, tančících a hrajících nadšenců. Nejvíce známé a prostorově rozložené akce se odehrávají v Bostonu, New Yorku, Filadelfii, New Orleans a Savannah. Většina Irských Američanů jsou katolíci, proto se snaží nepít alkohol v období půstu, ale 17. března se vše mění. Kvůli tomu, si den Svatého Patrika většina lidí spojuje s opilými Iry.
Další typickou věcí bývá zbarvení vody a zelené pivo. V tento den jeďte do Chicaga, kde každoročně obarvují řeku na zeleno. Další zelená voda je vypouštěna z fontány u Bílého domu. Řada barů si dává záležet a tak servírují jedovatě zbarvené pivo. V Seattlu zase barví ulice průvody zelenou barvou. Pokud někdo dorazí v jiné barvě, tak jej ostatní štípnou. Jinak ostatní dekorace musí mít výhradně barvu jetele.
Protože je svátek především křesťanskou záležitostí, tak je jasné, že se chodí do kostela. Náboženský náboj se po mši přesouvá k oslavám, kdy se i kněží trochu odvážou a lehce se napijí. Poslední zajímavostí je sadba hrachu. Je to méně známé a provozuje se v oblasti USA. Dělá se to kvůli jeho nádherné zelené barvě, ale také proto, že v této době jsou ideální podmínky pro sázení hrášku.
Jak je to s „pohanskými zeměmi?“
Ano, je tomu tak. V poslední době je zelený svátek rozrůstá i do zemí, které Irští imigranti poctí svou návštěvou. V Praze a jiných Českých městech se lidé často převléknou do zelené a šup za zábavou, zeleným pivem a do klubů se speciálními programy z Irského prostředí. Samozřejmě, že jsou i klasické kluby, které vám načepují i to vaše oblíbené. Budete-li chtít, můžete patrona zeleného dne uctít i krmí, a jakou ptáte se? Přeci vařenou šunkou, kysaným zelím a jehněčím. Nebo můžete zkusit klobásu s bramborovou kaší, pastýřský koláč a zeleninu orestovanou na pánvi.
Nic se nemá přehánět
Jestli pro vás není zelená barva šik, nebo nejste fanoušky barvení na obličej, či nejste ani zvědaví na barevné vlasy, jaké mívají vodníci v pohádkách, pak na sobě jetelovou barvu dejte jinak a decentně. Nikdo po vás nechce, abyste na sobě měli zelené trička a šaty s Irskými nápisy, stačí třeba zabarvené ponožky nebo pěkné doplňky ve vlasech.
U žen se skvěle hodí a vyjímají šperky se zeleným drahokamem (např. smaragd). Jemně opracovaný a zářivý kámen přitáhne žádoucí pozornost, ale nikdy nenaruší celkový outfit, takže svátek můžete začít slavit hned od rána a pokračovat až do večera.
Jaké šperky se hodí na svátek Svatého Patrika?
Olivíny
Mají zelené, až zelenožluté zbarvení dokáží okouzlit ve stříbrných i zlatých špercích. Olivíny jsou považovány za symbol světla, proto se kámen hodí k blížícímu se dni rovnodennosti. Neváhejte a udělejte sobě či přítelkyni radost nádhernými oválnými a slzovitými náušnicemi, prstýnkem nebo drahokamem.
Smaragdy
Královský šperk, který vyzařuje hlubokou a tajuplnou zelenou barvou. Smaragd je symbolem pro nesmrtelnost a víru, proto odpovídá filozofii Irského misionáře. Tento skvost se vyjímá nejen v prstenech a náramcích, ale také v náušnicích. Pokud se nemůžete rozhodnout, v čem si smaragdy zakoupit (v bílém, zlatém, stříbrném nebo růžovém), den Svatého Patrika bude vkusnou událostí.
Tsavorit Granát
Granáty nemusí být vždy jen červené. Příroda je mocná neznámá, která nás překvapuje na každém rohu. Proto dokázala vytvořit různé odstíny granátů. Kořeny tohoto kamene plynou až do Tanzánie a Keni, ohromuje svým žárem a neustále udává trendy. Tsavorit Granát se vyjímá ve žlutém zlatě, v bílé se zase rozsvítí lehkost a nadčasovost.
Zelený Ametyst
Asi vás nepřekvapí, že i u ametystu jsou jiné varianty než fialová barva. Pomocí vyšší teploty se promění zeleno šedý kámen. Jeho jemné odstíny působí decentně a neutrálně, proto se skvělým klasického outfitu.
Zelený Turmalín
Jde o kámen hojnosti a prosperity, který si oblíbí každý. Kámen je jako potěcha oka, který má v sobě tajemné kouzlo se zlatými náušnicemi a prstýnky.
Kromě těchto kamenů a skvostů, existují zeleně lesknoucí se opály, vzácné alexandrity, chalcedony a vltavíny. A nakonec nezapomeňme na zelené diamanty. Každopádně, ať si vezmete, co chcete, tento den je výjimečný a ukazuje nám, že čin jednoho člověka má velký vliv na společnost. Vezměme si z toho ponaučení!
Doporučujeme tento článek:
Publikováno v: Významné dny v roce