Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Chobotnice: Odhalte tajemství těchto jedinečných tvorů
Chobotnice
Chobotnice představuje velmi zajímavé zvíře, které je pro většinu z nás velmi exotické. Tím více je však přitažlivé. Co zajímavého o těchto tvorech zatím víme a jaká symbolika je s nimi spojena?
Impozantní hlavonožec s elegantním pohybem
Představit si charakteristického tvora s chapadly nejspíš umíte. Biologové upřesňují, že chobotnice jsou řádem hlavonožců. Celkem je dokázali rozlišit na plných 300 druhů ve dvou podřádech Cirrina a Incirrina.
Přes značnou druhovou rozmanitost mají něco společného. Věděli jste, že všechny chobotnice mají osm chapadel, tři srdce a jeden zobák?
Patří mezi bezobratlé živočichy, což jim umožňuje se protáhnout i hodně úzkými škvírami. Tato pohybová variabilita jim pomáhá při plazení, plavání, páření i lovu. Vybaveny jsou také značně složitým nervovým systémem.
Co se týče vnímání chobotnic lidmi, názory se různí. Některým z nás mohou připadat roztomilé, jiní je kvůli elegantnímu pohybu ve vodě považují za vyloženě krásné. A mnozí jsou spíše fascinováni celým ekosystémem pod vodní hladinou, jehož je chobotnice součástí.
Inteligentní tvor se sebevražednými sklony
Zajímavé jsou nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak se chovají. Chobotnice jsou považovány za mimořádně inteligentní tvory. Jejich mozek by se velikostně dal srovnat s papouškem. Převážná většina neuronů však u těchto živočichů není umístěna v mozku, nýbrž v do určité míry autonomních ramenech.
Vědci však u těchto pozoruhodných zvířat objevili i jeden zvláštní rys. Samice chobotnic po nakladení vajíček prakticky spáchají drastickým způsobem sebevraždu. Některé z nich dokonce požírají sebe samotné.
Vědcům se i podařilo zjistit, proč se něco podobného děje. Po nakladení vajíček totiž v těle chobotnice dojde ke změnám v produkci a využití cholesterolu. To má za následek zvýšení produkce steroidních hormonů.
To je rozhodně celkem příznivé zjištění pro mnohé dámy, jimž jejich muži vyčítají, že se pod vlivem hormonů nechovají příliš racionálně. Takoví muži by se určitě měli dozvědět o chobotnicích. Příroda to s dámami zjevně mohla zařídit i hůř.
Nicméně zpět pod hladinu. Ač byly chobotnice považovány za svého druhu podmořskou „havěť“ a krom vysoce útlocitných jedinců se vlastně nikdo příliš nezajímal o to, jak by se s těmito tvory mělo zacházet, některé experimenty prokázaly, že i bezobratlí živočichové jsou schopni vnímat bolest. Konkrétně chobotnice jsou vybaveny nocireceptory.
A nebyl to jediný omyl, jehož se věda dopustila. Ač si dosud odborníci mysleli, že jsou chobotnice převážně individualisté, objevy posledních let ukázaly, že tomu tak být nemusí. Chobotnice umí žít i ve skupinách. Toto sdružování popisují biologové jako důsledek přirozeného výběru, který reagoval na podmínky, v nichž žijí.
Chobotnice jako symbol všestrannosti i inteligence
Druhová rozmanitost i netradiční vzhled vedl k tomu, že si lidstvo vztáhlo na chobotnice taktéž četnou symboliku.
Žijí ve všech světových oceánech. Staly se tedy námětem v mytologiích a folklóru lidí po celém světě. Zvláště výrazně se pak prosadily zejména v kulturách v pobřežních oblastech. Mnoho lidí navíc pociťuje silné vlastní spojení s těmito jedinečnými bezobratlými živočichy.
Coby totemové zvíře jsou především symbolem emocí, inteligence, logiky, flexibility, potenciálu a kreativity.
Chobotnice platí taktéž za mimořádně všestranné stvoření. Dokáže se schovávat na nepřístupných místech a zvládá se i brilantně maskovat, což jí umožňuje se ukrýt před predátory. S nadsázkou bychom o ní mohli tvrdit, že pokud by byla hercem, jednoduše by byla adeptem na Oscara.
Lidem, kteří ji mají coby své duchovní zvíře, jsou vlastní obdobné vlastnosti. Mají neobvyklou schopnost se přizpůsobit a zvládnout jakoukoli situaci.
I když nám tak hollywoodští scénáristé líčí chobotnice jako děsivé tvory, mnohé kultury je naopak považují za pozitivní. Ostatně věděli jste, že u starých japonských kmenů byla chobotnice považována i za sexuální symbol?