Zaklínač (The Witcher) je fantasy série knih, kterou napsal polský spisovatel Andrzej Sapkowski. Příběh se odehrává v...
Chanel
Modní značka Chanel
Pokud je nějaká značka symbolem luxusu, je to právě Chanel. Které jsou ty nejzajímavější momenty z její historie i současnosti?
Jak se zrodil Chanel
Začalo to v roce 1910 ve městě, které má dnes pověst srdce módy a představuje ztělesnění elegance – francouzské Paříži.
Právě v té době se zrodil obchod Chanel Models. Vedla jej tehdy sedmadvacetiletá Gabrielle Chanel, přezdívaná Coco. K prosperujícímu vlastnímu obchodu jí dopomohl zásadní muž jejího života, britský diplomat a majitel dolů Arthur Capel.
V obchodě se původně prodávaly luxusní klobouky, později došlo na sportovní oblečení.
Mladičká Coco přitom pocházela z chudých poměrů. Jako dítě putovala po smrti své matky do sirotčince a absolvovala klášterní školu. Cestu k módě si začala nacházet později. U své tety se naučila šít a ve dvaceti začala pracovat jako švadlena v Moulins. Ač se v tomto směru projevila jako talent, řemeslná zručnost jí k tomu, aby dokázala prorazit, nestačila.
Pomyslným „výtahem“ do lepší společnosti se pro ni stali muži. Kromě osudové lásky Capela to byl i jeho předchůdce Étienne Balsan. Ten ji ostatně inspiroval i v módě, Coco začala nosit přímo kousky ze šatníku svého milého.
Pomalu se začala rodit osobitá legenda, kterou dodnes můžeme považovat za jednu z předních světových návrhářských jmen.
Proč je Chanel výjimečný
Jednoduchost klobouků, které mladá Coco prodávala, zákazníky nadchla. Svůj sortiment proto rozšířila v dalším obchodě v oblíbeném přímořském letovisku Deauville.
Podnikání se začalo dařit. Následoval tak i obchod v letovisku Biarritz. Poté návrhářka vytvořila svou první vlastní kolekci. Objevily se v ní košilové šaty nebo proslulé malé černé šaty. Navrhla také dodnes slavný parfém Chanel No. 5.
Samotná návrhářka se však nechtěla stát představitelkou prvoplánového luxusu. Dbala naopak na funkčnost a jednoduchost a usilovala o to, aby se móda vyšších společenských vrstev dostala k běžným lidem. Ženám dala možnost svléknout nepohodlné korzety. Svět dámské módy se pomalu, ale jistě měnil a Coco se pohádkově dařilo.
Módní dům Chanel prožil otřes až za druhé světové války. Coco se zapletla s nacistickým důstojníkem Hansem Güntherem von Dincklage. Měla se proto stát vábničkou na tehdejšího premiéra na Winstona Churchilla, akce se však nevydařila. Návrhářčina pověst však utrpěla, dokonce čelila obvinění z kolaborace a nějakou dobu žila v ústraní.
Současnost značky Chanel
Comeback celé značky se konal až v roce 1954. Coco zkrátka nemohla nechat bez povšimnutí konkurenční značku Dior, která jí připadala jako absolutní popření všeho, o co kdy v módě usilovala. Známé návrhářce bylo sice již 71 let, přesto dokázala Chanel znovu katapultovat na výsluní.
Další osudovou postavou historie Chanelu se stal finančník Pierre Wertheimer. Ten Coco poskytl kapitál na založení odnože Parfums Chanel v roce 1924. Zároveň byl jejím nesmiřitelným rivalem. Coco druhá světová válka sebrala kapitál, ne však chuť tvořit.
Opět tu byl Wertheimer, který potřebné finance měl a byl ochotný je investovat. Měl však zároveň podmínku v podobě podílu na vlastnictví a ziscích, na což návrhářka přistoupila. Proto mohl Wertheimerův syn Jacques po smrti Coco převzít značku.
Coco Chanel tak jako hlavní návrhář střídá Pierre Cardin. V rukou Wertheimerů zůstává firma Chanel dodnes. Další slavnou kapitolu v jejích dějinách začal psát vnuk Pierra Wertheimera Alain. Ten v roce 1983 přivedl do Chanelu Karla Lagerfelda. Prostořeký návrhář německého původu ve společnosti navázal na odkaz zakladatelky Coco Chanel, dokázal však Chanelu vtisknout moderní ráz.
Máte-li soudobou značku Chanel spojenou s logem dvou zkřížených písmen C, vězte, že se jedná o rukopis právě Karla Lagerfelda. Novou kreativní ředitelkou se po jeho smrti stala Virginie Viard, která je ve funkci dosud.
Legendy od Chanela
V portfoliu značky Chanel se objevilo několik kultovních kousků, které jednoduše každá žena musí mít:
Malé černé šaty
Tzv. malé černé jsou černé šaty, které Coco Chanel navrhla už v roce 1926. Šlo o šaty s velmi jednoduchou siluetou.
Model návrhářka pojmenovala Ford. To právě podle prostého designu a dostupnosti, čímž se šaty blížily slavnému modelu T od automobilové značky Ford. Vůbec poprvé se s ním mohly milovnice módy seznámit na stránkách módního magazínu.
Doba jejich nejvýraznější slávy však přišla až později. Když je Audrey Hepburn oblékla v roce 1961 ve filmu Snídaně u Tiffanyho, musela je náhle mít každá. Jejich tajemství je přitom zcela jednoduché: Jsou nadčasové a sluší všem typům.
Šaty zásadním způsobem ve své době změnily pojetí ženského oblékání. První model ze 20. let se vyznačoval rovným střihem se sníženým pasem. Šaty délky do půlky lýtek nebo ke kolenům byly příjemně nekomplikované. Samotná Coco je doplňovala rovným nebo lodičkovým výstřihem.
Od té doby se objevila variace na na tyto šaty v bezpočtu módních kolekcí a model si prorazil cestu do šatníku celebrit i obyčejných žen.
Parfém Chanel N°5 a další
Slavný parfém Chanel N°5 ženy milují už od roku 1921. jednalo se o výsledek úspěšné spolupráce mezi Coco Chanel a francouzským chemikem Ernestem Beauxem. Ten Coco přinesl 24 vzorků. Návrhářka se zamilovala do čísla pět. Legenda byla na světě.
Za vznikem této vůně přitom byla láska prodchnutá tragédií. Pro Coco Chanel byl legendární parfém vzpomínkou na Arthura Capela, který tragicky zahynul při dopravní nehodě. Capel byl její největší životní láskou a jeho smrt ji zničila. Sama o něm prohlásila, že to byl jediný muž, kterého kdy milovala.
Chanel N°5 patří mezi dřevitě květinové vůně. Jeho kompozice se skládá z více než 80 ingrediencí. K těm hlavním můžeme přiřadit jasmín, růže, kosatec, ylang ylang, vanilka, ambra a santalový olej.
Výsledný dojem je pro velmi ženský, což bylo na tehdejší dobu skutečně nezvyklé. Do té doby se vyskytovaly hlavně těžké parfémy evokující ty pánské. Značnou popularitu nové vůni přineslo i to, že při její výrobě byly vůbec poprvé použity umělé látky (aldehydy).
Kultovní „číslo pět“ pak následovaly i další parfémy jako Chanel Coco Mademoiselle vzdávající poctu samotné návrhářce. Úspěchu se dočkala i soudobá Chanel Chance.
Kabelka Chanel 2.55 a další
Všestrannost a vizionářství Coco Chanel dokazuje i další jedinečný výrobek v portfoliu značky Chanel. Je jím kabelka známá pod označením 2.55.
Netradiční název se jednoduše odvozuje od roku, kdy byla tato kabelka vytvořena, tedy 1955. Coco Chanel tu zůstala věrna své základní filosofii. Pod její taktovkou se tak nepraktická kabelka do ruky proměnila v nezbytného společníka každé ženy.
Svou Chanel 2.55 totiž opatřila popruhem umožňujícím nošení přes rameno po vzoru vojenských sedlových brašen. Společnost inovaci nepřála, zdála se být příliš rebelská. Ženy byly ovšem nadšené.
A nebyla by to Coco Chanel, aby její tvorba nesouvisela s muži. Kromě toho, že se návrhářka inspirovala při návrhu kabelky barvou uniforem ze sirotčince, opatřila kabelku i malou kapsičkou na zip. Sloužila jí na tajné milostné dopisy.
Slávu této legendě později vrátil Karl Lagerfeld, který se k původní kabelce vrátil. Své verzi Chanel Classic vtiskl především charakteristický monogram CC, kterým nahradil Mademoiselle zapínání. Původní popruh v podobě řetízku také propletl kůží.
Perlové náhrdelníky
Symbolem Chanelu jsou šperky. Coco v nich inspirovali opět muži. Konkrétně ruský velkovévoda Dmitrij Pavlovič Romanov.
Tento muž byl vnukem ruského cara Alexandra II. a bratrancem cara Mikuláše II. Když Coco přivezl z Ruska perly a drahokamy, bylo rozhodnuto. Návrhářku zejména perly nadchly a zrodila se tak inspirace pro typické „chanelovské“ dlouhé náhrdelníky.
Sama návrhářka perly velmi ráda a často nosila a považovala je prý i za svůj osobní talisman. Kombinovala je s kostýmkem. Perlové náhrdelníky dodávaly tehdejším šatům ženskost. Coco Chanel s nimi neopakovatelný punc vtiskla i svým malým černým šatům.
Perly zkrátka potvrzovaly, že jsou univerzálním šperkem vhodným pro každou příležitost. A nic se na tom nezměnilo ani v současnosti.
Publikováno v: Slavné módní značky