Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Chameleon je plaz známý měněním barvy kůže

Chameleon
Chameleon je plaz známý měněním barvy kůže. Dokáže se snadno přizpůsobit prostředí a je možné jej chovat také doma v teráriu.

Jaký má chameleon život?
Chameleonů jsou 4 rody. Vyskytují se v Africe na suchých pouštích, kde téměř není voda. Některé druhy žijí také v Jižní Evropě. Největší množství jich je na Madagaskaru, Indii a Srí Lance. Žijí převážně na stromech nebo vysokých keřích, kde odpočívají na větvičkách.
Jejich oči jsou fasicnující, mohou se točit nezávisle na sobě a chameleon tak vidí do širokého okolí. Loví drobný hmyz, stejně jako žáby vystřeluje jazykem s lepovým koncem. Podle zabarvení chameleona těla lze poznat, jak se cítí. Chameleoni se tak domlouvají mezi sebou nebo využívají zabarvení těla k přilákání jedince opačného pohlaví k páření.
Vzhled chameleonovy kůže je také podle toho, jaká je teplota, denní doba nebo osvětlení. Barev je pestrá paleta, avšak každý druh má jen určité barvy, do kterých je možné, aby se chameleon zabarvil. Chameleon může být do žluta, červena, zelena, bíla i modra, ale i hnědý a černý. Ve spánku je zelený a při vyhřívání na slunci se zabarvuje do hnědé barvy. Končetiny má uzpůsobeny na život ve větvičkách.

Jak se chová chameleon?
Chameleon bývá chován v zoo nebo také v domácích teráriích. U nás jsou chováni chameleoni v zoologických zahradách a největším množstvím se pyšní Zoopark Zájezd.
Nejčastěji chovaným druhem je chameleon jemenský. Přes den je aktivní a v noci spí. Chov není příliš náročný. Dorůstají do velikosti 65 cm a dožívají se až 6 let. Jsou plaší a náladoví, hodí se spíše jen tak na okrasu do terária, než na mazlení či manipulaci s nimi.
V teráriu by měla být podestýlka písku smíchaného s rašelinou a větvičky na šplhání. Neměly by chybět i živé rostliny, kameny a kořeny. Aby byl chameleon stále v teple, potřebuje žárovku a udržovat rozprašovačem správnou vlhkost. Krmen by měl být především cvrčky nebo drobným hmyzem a každý den. Je potřeba mu dodávat pravidelně také vitamíny.

Chameleon jako symbol
Chameleona si můžete pořídit i jako sošku do domácnosti nebo šperk z minerálních kamínků. Ze stříbra, zlata nebo třeba bronzu. Vyrábějí se i šperky s plastovými chameleony nebo fima.
Chameleon má symbolický význam. Působí jako chytré zvíře a je symbolem maskování, což bývá často používáno ve slavné filmech nebo různých uměleckých instalacích. Tato jeho schopnost přizpůsobit se prostředí a nebýt viděn lidstvo vždy fascinovala.
Je považován za chytré a intuitivní zvíře. Aktivuje vědomí a symbolizuje změnu, přizpůsobení a nenápadnost. Podle legend je chameleon jedno z prvních zvířat na zemi, byl poslem bohů. Seděl nehybně na větvi a sledoval běh času, co se kolem něj děje.

Jaké známe druhy chameleonů?
- Chameleon jemenský žije v hornatých oblastech v Saudské Arábii a Jemenu. Má na hlavě hřeben a je často chovaným zvířetem v teráriích. Dorůstá až do délky 65 cm. Má základní barvu kůže sytě zelenou s limetkovými pruhy. Dokáží svou kůži přeměnit na olivovou nebo zelenou se žlutými skvrnami. Během dne se může změnit i na hnědou, žlutou nebo modrou. Vyskytuje se v nadmořských výškách až do 2000 m. n. m. Někteří chameleoni byli vypuštěni také na Floridě v USA. Žije mezi sukuletními rostlinami v pouštních oblastech a savanách.
- Dalšími druhy jsou chameleon pardálí, který pochází z Madagaskaru. Obývá lesy a houštiny, plné křovin. Nezřídka je také spatřen na plantážích cukrové třtiny.
- Chameleon obecný je ve Španělsku a Řecku. Obývá piniové lesy, mandloňové sady, olivové háje a také písečné duny.
- Chameleon Jacksonův má tři rohy na hlavě a je z oblastí východní Afriky. Dostal se také na Havajské ostrovy. Dožívá se dva až tří let a snaží se vypadat jako kůra stromů pokrytá lišejníky. Není snadné jej rozpoznat.
