Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Světoznámá značka Cartier
Vznik značky Cartier
Založena byla značka Cartier již v roce 1847 v Paříži. Zakladatelem, který stál u zrodu budoucí slavné firmy, byl mladý, tehdy osmadvacetiletý Louis Francois Cartier. Ten ji vybudoval na základech dílny po svém mistrovi, jímž byl hodinář Adolphe Picard.
Po smrti zakladatele zůstal podnik v rukou rodiny Cartierů, vedení převzal syn Alfred. Ten měl pro podnikání talent, nelze se tak divit ambiciózním plánům v podobě celosvětové expanze.
Začátkem století se pak chopil práce ve firmě vnuk zakladatele Louis Joseph společně s bratry Pierrem a Jacquesem. Louis se ukázal být ze sourozenecké trojice nejschopnější. Pod jeho vedením přišel další důležitý zlom v historii tohoto klenotnictví.
Louis se totiž přátelil s mužem jménem Albert Santos-Dumont. Ten byl konstruktérem a průkopníkem v oblasti letectví. Tehdy měl k dispozici kapesní hodinky, které mu ale nebyly příliš pohodlné.
Nechal si proto od svého přítele navrhnout první náramkové hodinky. Jednalo se o ploché hodinky se čtvercovou fasetou. Na jeho počest dostal model jméno Santos. Hodinářství se vedle produkce klenotů stalo dalším pro značku zásadním oborem.
Následovaly i další ikonické modely Tonneau, Tortue a Tank a hodinky se pevně usídlily v portfoliu Cartier. Aktuálně už společnost disponuje dokonce i vlastní hodinářskou manufakturou v La Chaux-de-Fonds.
Současnost klenotnictví Cartier
Zásluhou Louise Cartiera se roku 1899 přestěhoval obchod na legendární adresu do ulice Rue de la Paix č. 13, kde má sídlo dodnes. Šlo o velmi prestižní lokalitu a Cartier se sem stěhoval vskutku do „dobré společnosti“ mnoha dalších klenotníků.
Po smrti Pierra Cartiera však pravnuci původního zakladatele nakonec rodinnou firmu prodali. Ve vedení společnosti od roku 2016 působí obchodník Cyrille Vigneron. Vlastníkem značky je od roku 2012 švýcarská společnost Richemont, jejímž majitelem je jihoafrická rodina Rupertů.
Ve vlastnické struktuře však dle aktuálních informací figuruje i Elle Pagels, která je potomkem zakladatelů v další linii, jedná se o vnučku Pierra Cartiera. Původní pařížské klenotnictví v čase „vyrostlo“ a záhy se podařilo vybudovat rozmanitou síť poboček.
Již roku 1907 byl otevřen dokonce butik ve vzdáleném Rusku. Dnes má Cartier svou pobočku i v Praze. Sídlí stylově v historické budově v místě, kde Pařížská ulice navazuje na Staroměstské náměstí. Pražský butik vítal první zájemce v roce 2007.
Chodí sem obdivovatelé krásných a nadčasových šperků, a to nejen z řad žen. V hojném počtu k jeho dveřím míří i muži vybírající zásnubní prsten pro své vyvolené. Klenotnictví Cartier má k dispozici i rozmanitou nabídku elegantních broží, svatebních čelenek a dalšího zboží.
Tato značka je právem synonymem luxusu a jedinečné kvality. Šperky jsou proslulé kreativním řešením i vysokou úrovní řemeslného zpracování.
Cartier jako šperky symbolizující luxus a společenskou prestiž
Šperky z dílny Cartier si pro jejich ojedinělé vyznění zamilovala řada slavných a významných osobností. Jako například ruská velkokněžna Marie Pavlovna, která vlastnila skutečně rozsáhlou sbírku šperků a drahých kamenů.
Nemálo z nich pak pocházelo právě z dílny slavného francouzského klenotnictví. Proslulou slavnou milovnicí krásných klenotů byla i půvabná herečka Elizabeth Taylor. Osudovou láskou se pro ni stal herecký kolega Richard Burton.
Oba byli kariérně velice úspěšní a odpovídaly tomu i jejich výdělky. Hollywoodský hrdina proto na své lásce nikterak nešetřil. A pravdou je, že klenoty sloužily i jako svého druhu „odpustek“ v mimořádně bouřlivém soužití.
Jako například proslulý diamant od Cartiera, nazvaný Taylor-Burton, který byl ve své době tím vůbec nejdražším na světě.
Šperky od Cartiera během let ozdobily i další příslušníky aristokracie, jako byla princezna Mathilda, sestřenice císaře Napoleona III. nebo samotná císařovna Eugénie.
Jedinečné šperky Cartier
Šperky Cartier si není možné splést s klenoty jakékoli další značky. Jsou vysoce elegantní a luxusní. Z dílny francouzského klenotnictví však pochází i několik kousků, které si získaly téměř kultovní status. Toto jsou jejich příběhy:
Panthère broche a Bestiář
Symbolem značky je panter. La Panthére se totiž přezdívalo kreativní ředitelce Cartier Jeanne Toussaint, která měla v oblibě svršky s leopardím vzorem. Panter však není jediným zvířetem, jehož motiv šikovní klenotníci pro firmu Cartier zpracovali.
Doslova legendou se stal tzv. Bestiář, tedy kolekce šperků s motivy draků, chimér, ptáků nebo krokodýlů. Bestiáři vévodí proslulá Panthère broche, tedy brož s motivem pantera, která byla roku 1940 vyrobena pro Wallis Simpson, manželku vévody z Windsoru, někdejšího krále Eduarda VIII., který se kvůli své lásce neváhal vzdát i trůnu.
Prsten Trinity
Ikonickým se stal také prsten Trinity Cartier vytvořený ze tří kroužků odlišně barevného zlata. Ukrývá se v něm nejen výrazný estetický dojem, ale i hluboká symbolika. Žluté zlato značí věrnost, růžové lásku a bílé trvalé přátelství.
Tento šperk byl poprvé světu představen již v roce 1924. Pro spisovatele Jeana Cocteaua jej navrhl sám Louis Cartier. Známý básník údajně svým amatérským dalekohledem sledoval prstence kolem planety Saturn.
To ho inspirovalo a svěřil se svému příteli. Ten dokázal námět umělecky zpracovat a slavný prsten byl na světě. Móda velela nosit prsten na malíčku a nosil jej tak i samotný Cocteau. Po něm to opakovali i mnozí pařížští muži.
Sláva prstenu však dalece překročila rodnou Francii a tento skvost se skvěl na rukách idolů mnoha mužů Audrey Hepburn a Marilyn Monroe. V oblibě jej však měly další známé krásky.
Ukázalo se, že se svým sofistikovaným designem dokáže být Trinity v každé epoše aktuální. Během uplynulých let se tak tento motiv prolnul do stejnojmenné kolekce. Ta se rozrostla do široké škály šperků nesoucí shodný motiv propletených pásů.
Náramek Love
Dalším z unikátních šperků, které se zapsaly v moderní době do historie klenotnictví Cartier i oboru šperkařství jako takového, se stal náramek nazvaný jednoduše Love. V roce 1969 jej navrhl Aldo Cipullo, údajně jako jakési memento vlastního nepovedeného vztahu.
Způsobil tak ve šperkařském světě revoluci. Náramek s charakteristickými šroubky po obvodu lze na ruce uzamknout. Věnují jej z tohoto důvodu obvykle muži svým ženám, kteří jím symbolicky uzamykají vzájemnou lásku.
Náramek je možné otevřít jen za pomoci speciálního šroubováku, který zůstává v držení většinou toho, kdo náramek daroval. Cipullo však navíc změnil všeobecný způsob nahlížení na svět šperků, neboť náramek Love byl určen k běžnému každodennímu nošení.
Nešlo tedy pouze o rekvizitu symbolizující luxus. Přesto nebo snad právě proto ho nosí i slavné a úspěšné ženy jako Angelina Jolie, Kylie Jenner nebo lady Diana.
Náramek Juste un clou
Minimalistický náramek ve tvaru hřebíku je věrný filosofii značky Cartier, nese v sobě pečeť kvality a nadčasovosti. Navržen byl v 70. letech, konkrétně již v roce 1971, opět se jedná o dílo designéra Alda Cipulla.
V době svého zrození odrážel tento šperk odvážného ducha doby a nebál se prolamovat společenské konvence. A proč zrovna motiv hřebíku? Prý se autor inspiroval obrazem Krista, ale také prozaicky prostě proto, že si vzpomněl na nepříjemnou zkušenost, když sám šlápl na hřebík.
Renesanci však Juste un clou zažil až v roce 2000. Dnes už se prodává ve trojím provedení. Vytvořen může být ze žlutého, růžového a bílého zlata. V pozdější době se navíc původní verze náramku dočkala inovace, aktuální model je tenčí a flexibilnější.
Zamilovaly se do něj opět mnohé známé ženy jako herečka Kristen Stewart anebo Miranda Kerr. Nosí ho ale i muži, konkrétně k hvězdám, které se nebojí být vidět se šperkem, patří třeba zpěvák Pharell Williams.
Ostatně provedení této ozdoby je velmi jednoduché a náramek je označitelný za unisex. Hodí se rovněž i na běžné každodenní nošení.
30 zajímavostí o firmě Cartier
- Cartier byl založen v roce 1847 Louisem-Francoisem Cartierem v Paříži.
- Představuje jednu z nejuznávanějších luxusních značek na světě.
- Cartier je známý pro své nádherné šperky, ale také produkuje širokou škálu luxusních hodinek.
- V roce 1904 Cartier vytvořil první hodinky na zápěstí pro svého přítele, pilota Alberta Santose-Dumonta.
- Cartier je známý svými ikonickými kolekcemi šperků, jako je Love, Juste un Clou a Panthère.
- Jedním z nejznámějších výrobků Cartier je prsten s briliantem "Hope", který je považován za jeden z nejkrásnějších a nejvzácnějších briliantů na světě.
- Cartier byl jmenován oficiálním dodavatelem královského dvora ve Velké Británii v roce 1904.
- Cartierův náramek Love je jedním z nejprodávanějších kusů šperků na světě.
- Ve dvacátých letech 20. století vytvořil Cartier první praktické náramkové hodinky s názvem Tank.
- Cartier patří do portfolia luxusního konglomerátu Compagnie Financière Richemont SA.
- Cartier vyrábí své výrobky ručně, což zajišťuje vynikající kvalitu a pečlivost.
- Cartier byl první klenotnický dům, který začal využívat platiny ve šperkařství.
- Cartier je známý svými vysokými standardy a je členem RJC (Responsible Jewellery Council).
- Společnost je také známá svými parfémy, které jsou také považovány za luxusní.
- Cartier v roce 1888 představil první dámské náramkové hodinky.
- Náramkové hodinky Cartier Santos jsou jedny z nejprodávanějších na světě.
- Cartier v roce 1912 uvedl na trh hodinky Baignoire a Tortue, které se staly okamžitě populárními.
- V roce 1917 vytvořil Cartier ikonické hodinky Tank inspirované americkými tanky používanými během první světové války.
- Královna Velké Británie Alžběta II. vlastní několik šperků od Cartier.
- Cartier byl dům, který představil koncept "jewelry watches" - hodinky, které byly také nádhernými šperky.
- Cartier má více než 200 butiků po celém světě a je tak jednou z nejrozsáhlejších luxusních značek na světě.
- Hodinky Cartier Pasha, uvedené v roce 1985, byly jedny z prvních vodotěsných hodinek na světě.
- Značka je také známá svými puncovními značkami, které garantují autenticitu a kvalitu svých klenotů.
- Cartier Trinity Ring, tříbarevný kroužek zlatých prstenů, je jedním z nejznámějších šperků značky.
- Diamant "Blue Hope", který je nyní vystaven v Smithsonian Institution, byl prodán Cartierem.
- Značka Cartier se pravidelně objevuje ve filmech a televizních pořadech, například ve filmu "Velký Gatsby" nebo seriálu "Sex ve městě".
- Cartier byl také dům, který v roce 1931 představil první hodinky s automatickým nátahem.
- Cartier je jednou z mála značek, které dodnes vyrábí hodinky ve vlastní továrně.
- Jeanne Toussaint, bývalá kreativní ředitelka Cartier, je považována za jednu z nejdůležitějších osob v historii značky. Byla to ona, kdo představil ikonickou kolekci Panthère.
- Cartier je také známý svými charitativními aktivitami a v roce 2012 založil Cartier Charitable Foundation.