Poznejte úžasný život puštíků, jejich chování, habitaty a ochranu. Odhalte tajemství těchto nočních dravců a jejich...
Brož
Brože
Brože na nějaký čas nahradily jiné šperky, jako jsou prsteny či řetízky. Na současných ženách je však uvidíte stále častěji. Víte, jak se nosily brože napříč historií a jakým způsobem z nich můžeme udělat módní trend dnes?
První brože se objevily v éře gotiky
Název „brož“ pochází z francouzštiny, konkrétně ze slova „broche“. To bychom mohli přeložit volně jako sponka. Brož se tedy připíná na oblečení.
První spony se objevily už v období bronzové. Tehdy však šlo o spony s ryze praktickou funkcí: Předci člověka si jimi spínali oděv. Respektive šlo o kusy kůží, které se začínaly oděvu blížit. K výrobě primitivních spon využívali tehdejší lidé zvířecí kosti.
Některé zdroje nerozlišují spony a brože, jiné se však kloní k tomu, že spony měly minimálně na počátku praktické využití, zatímco brože se používaly pouze na dekoraci. Rozdíl se však stírá, neboť dnes už známe i ryze ozdobné spony.
Výskyt prvních broží můžeme tak dle některých pramenů datovat až do období gotiky. Jsou tedy podstatně mladší než řada jiných šperků.
Povšimnout si jich můžeme dokonce na obrazech madon. Historikové se kloní k tomu, že zpodobněny na těchto uměleckých dílech byly právě brože, nikoli spony. Napovídá tomu především kruhový tvar a vykládání drahokamy.
Brože z období pozdní gotiky se nám také dochovaly dodnes. Jedná se o přívěsky, které mají terčovitý a oválný tvar. V této době se brože připínaly na baret, a to jak ženský, tak i mužský. Brože nosily dokonce i děti.
Rozšíření broží přišlo až s barokem
Brože znala i renesance. Tehdy se tyto šperky objevovaly velmi často na pokrývkách hlavy nebo dokonce na účesu. Mnohdy měla brož podobu pouze jediného velkého drahokamu. Nosily se i asymetricky zavěšené brože, a to na rameni, na pláštěnce.
K výraznějšímu rozšíření broží přispělo teprve období baroka. Původně šlo o módní prvek z Francie, který se objevoval se na tamních dvorech. Brože si však podmanily nakonec celou Evropu.
Šlo o součást hlavně dámského šatníku, která potvrzovala společenský status. Brože se vykládaly diamanty a platilo, že čím více, tím lépe. Nositelka takovéto drahé brože pak byla považována za náležitě movitou.
Éra vlády Marie Terezie přinesla velké trojúhelné brože osázené už náhražkami diamantů. Biedermeier objevil sentimentální šperk s rodinnými portréty. V duchu tohoto období pak byly obvyklé brože s miniaturami malovanými či s řezanými kamejemi.
V 18. století se ve Francii začaly nosit brože s názvem „En Tremblant“. Šlo o šperky tvaru pírek, které měly naplocho tvarované diamanty či granáty a byly navíc osázeny kousky pozlaceného stříbra. Označení šperku pochází z popisu typické podoby. Protože se totiž tyto šperky někdy stylizovaly do tvaru ptáčka s uvolněnými pírky, která se chvěla, začalo se jim říkat právě „En Tremblant“.
Viktoriánská Anglie zase znala černé brože, které byly určeny coby smuteční a měly být vzpomínkou zemřelé osoby. Tyto šperky se vyráběly z onyxu. Opatřeny byly vyrytým datem narození a úmrtí a dával se do nich i pramen vlasů zesnulého.
Průmyslová výroba ve druhé polovině 19. století pak dokázala výrobu zboží významně urychlit a zlevnit, což se dotklo i šperků. V tomto období se rovněž rozvinula výroba skleněné a kovové bižuterie.
Nejslavnější brož historie – The Hooker Emerald
The Hooker Emerald patří k nejslavnějším brožím na světě. Středovým kamenem tohoto překrásného šperku je smaragd. Ten je lemovaný více než stovkou bílých diamantů. Vzácný kámen pochází z Kolumbie, kde byl vytěžen v 16. nebo v 17. století v dnes neznámém dole.
Unikátní brož vytvořili klenotníci společnosti Tiffany & Co. Původně se brož nacházela v majetku americké filantropky Janet Annenberg Hooker. Aktuálně je klenot součástí sbírek Smithsonova institutu ve Washingtonu D.C., kde je také vystaven.
Jakou funkci mají brože v současnosti
Brož může být součástí dámského i pánského oděvu. K připnutí na oděv slouží zavírací špendlík nebo obyčejná jehlice. V čase se praktický smysl tohoto doplňku zvolna vytratil a zůstala mu pouze estetická funkce.
V novodobé historii brože poněkud upadly v zapomnění. Zdálo se, že znát je už brzy budou snad jen babičky současných mladých žen. Aktuálně však brože zažívají doslova renesanci a opět se ve velké míře nosí.
Stávají se součástí hlavně dámských šatníků. Brože lze připnout na večerní šaty, oživit však mohou i běžný oděv. Díky svému originálnímu zpracování se hodí i do šatníku mladších ročníků.
Brože mohou být textilní, vykládané perlami, případně doplněné korálky. Nosí se zlaté brože i stříbrné varianty. Vyhledávané jsou rovněž brože s přírodními kameny.
Proto se hodí k jakémukoli módnímu stylu. Brože mohou být elegantní, ale také vytvářet dojem zdobnosti a luxusu. Právě nápadné a extravagantní kousky s nádechem vintage patří k aktuálním trendům. Stejně tak si cestu do dámských šatníků razí brože s kameny velkých rozměrů, které se nebojí poutat pozornost.
Inspiraci si při svém ztvárnění brože berou především z živočišné a rostlinné říše. Klasickým motivem je vážka, nosí se však i brože zpodobňující sovu. K nestárnoucím motivům patří i květiny. Soudobé brože jsou však i minimalistické a vsází na decentní geometrické tvary.
Jak nosit brož
Současné dámy mají mnoho možností, jak brož nosit. Nejčastěji se připínají na sako či kabát. Tento šperk se usazuje typicky na klopu. Jestliže však máte výraznější kousek, lze jej ale připnout taktéž do oblasti ramen. Dalším místem vhodným pro umístění brože je límec.
Dodat styl však vaše brož může i obyčejné košili či svetru. Jestliže si připnete brož na kabelku, získá váš zevnějšek jedinečný punc stylu. Využít brož můžete i k původnímu účelu, tedy coby sponu, lze jí sepnout šátek.
Ovšem módní pravidla jsou dnes již značně rozvolněná, proto určitě není na místě bát se experimentů. Brož tak lze připnout dokonce i na lem dámských kozaček. Ženy, které si troufají být skutečně vidět, mohou vsadit i na klobouk ozdobený broží.
Chcete-li si brož připnout například na oblíbenou halenku, ale látka je příliš jemná, stačí brož vypodložit například kouskem plsti. Šperk se tím uchytí spolehlivěji a stabilněji. Těžké brože však mohou zvláště citlivé tkaniny poškodit.
Pokud sledujete společenské rubriky, můžete si povšimnout, že například příslušnice britské královské rodiny nosí brože na levé straně. Podobně bývají na veřejnosti s broží viděny i jiné ženy vysokého společenského postavení. Nedopustíte se však žádného prohřešku, jestliže si brož připnete jakkoli jinak. Dnes jde primárně o módní doplněk, s nímž můžete zacházet kreativně.
Jestliže má brož náležitě vyniknout, měla by být s oblečením v kontrastu. To znamená, že tmavá brož se nejlépe hodí na světlé oblečení. Naopak stříbrné brože skvěle vyniknou na tmavém oděvu, nejlépe černém.
Slavné nositelky broží
Brože se tak v posledních sezónách vrátily na módní výsluní. Objevují se kromě urozených aristokratek i na slavných celebritách na červených kobercích.
Slavní designéři proto ve velkém tyto šperky zařazují do svých kolekcí. Bez broží se neobejde například legendární Chanel, Chopard nebo Boucheron. Mezi renomované značky, které se zaměřují při navrhování šperků taktéž na brože, patří například i Cartier.
Které významné dámy jsme na veřejnosti mohli vídat právě s touto ozdobou a jaké příběhy se s jejich brožemi pojí?
Madeleine Albright
Známou milovnicí těchto šperků je třeba bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albright. Ta má ve své sbírce dokonce více než 200 kusů broží.
Ostatně tato inspirativní dáma dokonce napsala memoárovou knihu s názvem Tajná řeč mých broží. Americká diplomatka totiž často brožemi, jimiž doplňovala oděv, sofistikovaně na veřejnosti vyjadřovala své názory.
V její soukromé sbírce tak mají své místo drahé designové brože, levnější kusy, ale také vzácné brože s nemalou historickou hodnotou. Například v době svého jmenování do funkce ministryně zahraničí si pořídila starožitnou brož ve tvaru orla.
Elizabeth Taylor
K milovnicím broží i jiných šperků patřila rovněž známá herečka Elizabeth Taylor. Ta si brožemi zdobila i své dlouhé černé vlasy. Ve své sbírce měla kráska brože romantické s květinovými motivy, ale také extravagantní zvířecí brože pokryté diamanty.
K nejoblíbenějším kouskům slavné divy patřila legendární brož Fleur de Mer. Pochází z dílny proslulého klenotnického domu Tiffany & Co a vytvořil ji uznávaný návrhář Jean Schlumberger. Elizabeth Taylor ji pořídil její manžel Richard Burton.
Slavného designéra inspirovaly především květinové motivy. Proto dal šperku tvar květiny. Pokryta je diamanty a safíry. Kameny jsou zasazeny v platině a osmnáctikarátovém zlatě.
Princezna Diana
Svým vytříbeným módním vkusem byla známá i princezna Diana. Běžným šperkům dokázala vtisknout netradiční ráz. Módní časopisy tak dodnes používají fotografie princezny v jejích jedinečných outfitech jako inspiraci i pro současné ženy.
Ve sbírce britské aristokratky nechyběla řada typů šperků a pochopitelně tak čítala i mnoho broží. Například původní safírovou a diamantovou brož královny Marie, kterou dostala od královny matky, si Diana nechala předělat na náhrdelník. Ten byl jedním z mála šperků, jež nosila i po rozvodu s britským princem Charlesem.
Nejvíc pozornosti princezna vzbudila, když si šperk vzala k tzv. „šatům pomsty“, nezvykle odvážným černým minišatům, které si oblékla krátce poté, co na veřejnost pronikly informace o tom, že manželství s princem se ocitlo v problémech.
Publikováno v: Druhy šperků