Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Bismut
Šperky, do nichž se promítají touhy alchymistů i um přírody
Bismut je poměrně pozoruhodný prvek, který má za sebou zajímavou historii. Doprovázely ji také některé omyly. Pro vás však jeho nošení zcela jistě omylem nebude, naopak.
Co je bismut?
Bismut patří mezi těžké kovy a ti, které na základní škole bavila chemie, si jej jistě budou vybavovat z periodické tabulky prvků.
Býval považován za prvek s nejvyšším atomovým číslem, který má stabilní izotopy. Takové tvrzení se tradovalo o nejhojnějším izotopu bismutu, což je bismut-209. Ten je považován za stabilní, což znamená, že jeho atomová jádra nepodléhají radioaktivnímu rozpadu.
Až moderní věda v roce 2003 nicméně dokázala, že bismut-209 radioaktivní je, přestože teoretičtí fyzikové se k tomuto tvrzení klonili již delší dobu.
Co se historie týče, ta je ostatně velmi dlouhá. Lidstvo zná bismut prakticky odedávna, první zmínky souvisí dokonce s obdobím starověku. Jen si nebylo poměrně dlouho schopno spojit, že se jedná právě o bismut.
Až do 18. století se jednoduše naši předkové domnívali, že se jedná o olovo či o cín. Na pravou míru problematiku uvedli až Johann Heinrich Pott a Torbern Olof Bergman, kteří bismut určili jako zvláštní prvek charakteru kovového.
Dá se bismut přeměnit ve zlato?
Bismut je křehký a hrubě krystalický. Má charakteristický slabě růžový lesk a stříbrnou barvu. V přirozené podobě může být též načervenalý.
Jde o unikátní prvek, který stojí na rozhraní vědy a umění. Ostatně ještě roku 1980 nedala soudobým vědcům spát otázka, která tížila i dávné alchymisty: Je možné přeměnit obyčejné kovy ve zlato? Navázali tak na již dřívější experimenty s jadernou přeměnou.
I bismut se ukázal být v tomto směru vhodným prvkem, byť výsledkem pokusu bylo zlato v hodnotě jedné miliardtiny amerického dolaru. Náklady na pokus však byly mnohonásobně vyšší, Vladimír Karpenko ve své knize uvádí kolem 10 000 dolarů.
O smysluplnosti takové přeměny tak jistě právem můžeme zapochybovat.
Přes tento neúspěch se člověk bismutu jednoznačně nevzdal. Jeho sloučeniny nacházejí široké uplatnění mimo jiné ve sklářství, dále se používají k výrobě glazur a pigmentů i ve farmacii a kosmetice.
Jak se zpracovává bismut ve šperkařství?
Barevné krystaly se vyznačují iridiscenční zoxidovanou vrstvou, která je dílem člověka. Ze surového bismutu lze tímto způsobem vytvořit velmi ceněnou šperkařskou surovinu. Bismut úpravou dostává velmi efektní duhovou podobu.
Barvu lze ponechat na náhodě, nicméně zkušení šperkaři dokáží proces oxidace bismutu kontrolovat a výsledný odstín tak ovlivnit. Barevné spektrum je velmi široké, jednotlivé tóny se mohou pohybovat od modré přes zlatou až po zelenou.
Značná část krystalů, které se tímto způsobem upravují, pochází z Peru. Ryzí bismut je však k nalezení také u nás, například v nalezištích v Jáchymově či Horním Slavkově.
Zpracováním zahrnujícím tavení a postupné ochlazování lze variabilně proměnit nejen barvu, ale i velikost krystalu. Jedinečným výsledkem celého procesu jsou pak i specifické tvary bismutu, jejichž působivé odlesky posléze nejlépe vyniknou na přirozeném světle.
Lze tak říci, že krystaly představují jedinečný výsledek spolupráce člověka a přírody.
Bismutové šperky jsou stejně krásné jako žena samotná
Byť si renesanční alchymisté na dvoře císaře Rudolfa II. vysnili, že si přírodu podrobí a naučí se vyrábět zlato, elixír mládí či Kámen mudrců, nepodařilo se jim to. A snad si může moderní člověk s jistou pokorou říci, že je to i správně.
Nechme přírodu dokázat, co umí a nesnažme se její kouzla odhalit a přizpůsobit k obrazu svému. Bez jejího umu bychom ostatně neměli ani bismut a šperky z něj. Jiskřivá krása, z níž doslova přechází zrak, se v jejich případě nejlépe snoubí se stříbrem.
Stříbrné šperky s bismutem se objevují především v dámských kolekcích. Skvěle dokáží podtrhnout krásu a jedinečnost každé ženy. Platí to pro stříbrné náušnice s bismutem, ale i další šperky, jako jsou prsteny či přívěsky.
Bismut vyniká nad ostatní drahé kameny svou pestrou škálou barev. Dopřejte mu proto pocit výjimečnosti a noste ho při speciálních příležitostech. Při namáhavých činnostech však raději, pozor, svůj klenot odložte, bismut je poměrně křehký.