Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Beryl Vás překvapí nejen svojí krásou, ale i počtem druhů.
Beryl: Vše, co potřebujete vědět
Rodina berylu velice obsáhlá. Ti z vás, kteří si možná myslí, že o berylu nikdy neslyšeli, se mohou zamyslet znovu! Ve skupině berylů je řada známých drahokamů, které se pravidelně používají ve šperkařství.
Stručná historie berylu
Beryl byl široce známý již ve starověku. Název beryl pochází ze starořeckého "beryllos", který se kdysi používal pro všechny zelené drahé kameny, ale později se používal pouze pro beryl. Odjakživa byl kamenem mystiků. Díky své průhlednosti byl dokonalým prostředkem pro křišťálové vidění, které věštcům umožňovalo velmi účinně předvídat věštby a budoucí události.
Řečtí lékaři vyráběli elixír z drahých kamenů, který léčil záněty močového měchýře a ledvinové kameny tím, že pacientům podávali vodu, do níž byl namočen beryl. Ve 14. století n. l. zvolil stejný lék na astma Konrad von Megenberg. Středověcí lékaři tvrdili, že beryl je spolehlivým lékem na nemoci jater a jandice.
Mělo se za to, že beryl vyrytý do podoby žáby změní nepřátele v přátele. A když do něj byl vyryt pták dudek, mohl vyvolávat duchy zemřelých.
Co je beryl?
Beryl je křemičitan berylia a hliníku, který se vyskytuje ve všech barvách duhy, ale v čisté formě je bezbarvý. Různé kovové příměsi dávají berylu jeho rozmanité zbarvení.
Druhy berylu
- Když je zelený, jedná se o smaragd.
- Když je modrý, označuje se jako akvamarín.
- Když je růžový, jde o morganit.
- Existuje bobulově červená odrůda zvaná bixbit, která se nachází v Utahu.
- Heliodor je žlutá odrůda berylu.
- Goshenit je naopak bezbarvý.
Existuje velmi vzácná a drahá odrůda označovaná jako ryzlink berylu, kterou lze popsat jako světle zelenou barvu s teplým zlatožlutým zábleskem. S výjimkou smaragdu je beryl považován za odolný a trvanlivý drahokam. Beryl se nejčastěji vyskytuje v ložiscích žulových pegmatitů. Čisté, bezbarvé beryly se nacházejí v plynných dutinách pegmatitů, kde do krystalů nemohou pronikat oxidy kovů.
Fyzikální účinky berylu
Fyzikální výhody kamene závisí na jeho odrůdě a odstínu. Kámen by měl významně přispět k nastolení harmonie mezi jemnohmotnými těly. Celkově by různé druhy berylu přispívaly k očistě těla a stimulaci dýchání a krevního oběhu.
Některé druhy berylu mají údajně blahodárný vliv na játra a kostní dřeň uživatele. Mohou uklidnit mnoho dalších potíží: zduřelé žlázy, bolesti tepen, střevní poruchy, tranz a bolesti spojené s menstruací nebo těhotenstvím. Tento kámen posiluje oči, věnčité tepny a srdce.
Legenda o berylu
Podle legendy se beryl používal k zahánění démonů a zlých duchů. Starověká literatura uvádí, že Plinius používal práškový beryl k léčení poranění očí. Říká se, že chrání cestovatele před nebezpečím a léčí poruchy srdce a páteře.
Další legendy o berylu uvádějí, že se používal k podpoře veselosti a manželské lásky, k potlačení lenosti a k udržení mládí. Zlatý beryl prý vyvolává soucit a zvyšuje upřímnost.
Zajímavá fakta a aspekty
Metafyzicky se berylu připisuje schopnost léčit řadu střevních a žaludečních potíží, jako je nevolnost, obezita, vředy a mořská nemoc. Přisuzuje se mu také zvyšování odolnosti vůči toxinům a škodlivinám. Je to drahokam korunní čakry.
Drahokam beryl je hvězdným znamením pro Štíra a talismanickým kamenem pro Střelce. Další odkazy na tento a další starověké kameny narození naleznete v tabulkách starověkých kamenů.
Beryl má na Mohsově stupnici hodnotu 7,5 až 8 a nachází se v Kolumbii, Africe, Brazílii, Rusku, Pákistánu a Kalifornii.
Práce s berylem
Šperkařská vylepšení
- Zahřívání zlepšuje barvu morganitu, odstraňuje zelenou složku akvamarínu.
- Ozařování z akvamarínu, goshenitu a světlého morganitu vzniká maxixe. Občasné, na světle bledne, detekční spektrum.
- Vyplňování zlomů pomocí olejů nebo pryskyřic, zlepšuje průhlednost, běžné u smaragdu, vzácné u ostatních odrůd, stabilita špatná až dobrá, detekce pomocí zvětšení nebo UV záření.
- Plastický povlak přidává barvu, vzácný, snadno se poškrábe a je citlivý na teplo, zjistí se zvětšením.
Péče o beryl
Beryl a jeho odrůdy by se měly čistit jemným čisticím prostředkem a teplou vodou. Smaragdy by se nikdy neměly čistit v mechanických systémech!