Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Aragonit
Šperky s aragonitem
Pokud vlastníte nebo obdivujete perlové šperky, možná vás zajímá, čím je jejich povrchová úprava tak jedinečná. Je to způsobeno minerálem, který se nazývá aragonit a je známý pro mnoho svých využití, například ve špercích. Jiní věří, že aragonit má léčivé schopnosti.
Historie aragonitu
Tento karbonátový drahokam má mírně oranžovou nebo slámově žlutou barvu a stal se symbolem pravdy a porozumění. Podle řeky Aragon ve Španělsku, kde byl v roce 1788 poprvé objeven, je minerál pojmenován. Aragonit je karbonátový metamorfovaný drahokam, který se přirozeně vyskytuje ve stalaktitech nebo v okolí přírodních horkých pramenů.
Tato forma aragonitu se často nazývá „železné květy" a to díky tenkým, propleteným krystalům připomínajícím větve. Dalším zdrojem aragonitu je perleťová výstelka schránek měkkýšů. Je vylučován plášťovou tkání měkkýšů, konkrétně u perlorodek a tvoří vrstvy perleti, z nichž ústřice vytváří samotnou perlu.
Charakteristika minerálu
Aragonit je druh kalcitu, který se většinou nachází v sedimentárních horninách. Kalcit se mění ve vápenec. Aragonit má podobné chemické složení jako kalcit, ale má jinou strukturu, symetrii a odlišné tvary krystalů. Aragonit se vyskytuje v barvách modré, hnědé, modré, zlaté, zelené, šedé a bílé. Těží se především ve Španělsku, Bolívii, Mexiku, Maroku, Namibii, Velké Británii a Spojených státech.
Některé formy jsou velmi křehké a lámavé. Aragonit se při dotyku snadno láme. Minerál často obsahuje písek, který přispívá k tomu, že některé minerály jsou hnědé.
Metafyzické vlastnosti
Kořenová čakra je naším základem a jedním z nejdůležitějších energetických bodů. Bez čisté a pevné kořenové čakry se veškerá naše energie dostává do nerovnováhy. Aragonit má tuto rovnováhu mezi pozemskou rezonancí a hledáním ducha. Podporuje cesty za hranice všedního dne tím, že se stará o to, abychom zůstali při zemi, i když létáme vysoko.
Při vzestupu může být lákavé skočit oběma nohama, ale aragonit nám připomíná, že je nezbytné udržovat fyzické i duchovní spojení se zemí. Musíme ctít své kořeny, soustředit svého ducha a ztišit svou mysl, aby naše porozumění člověku a pastvě bylo ještě hlubší.
Mnozí věří, že aragonit je také spojen se záhadnou čakrou zemské hvězdy. Tato zvláštní čakra se prý nenachází na fyzickém těle, ale hluboko pod našima nohama. Je to energetická zemská čakra, která ukotvuje celý náš systém. Pomáhá také odvádět pozitivní energii ze země a podporuje únik přebytečné energie.
Léčivé vlastnosti
Předpokládá se, že aragonit také pomáhá léčit tělo. Tento minerál údajně může pomoci při příznacích Raynaudovy choroby. Tato nemoc, často považovaná za nepříjemnou, způsobuje, že postižený během stresu pociťuje necitlivost některých částí těla, například prstů na rukou a nohou, špičky nosu a uší.
Aragonit také zklidňuje svalové křeče a zimnici. Nepožívá se, ale ukládá se na těle. Opět platí, že zda aragonit může či nemůže nějak pomoci, nebylo lékařsky prokázáno.
Využití aragonitu ve šperkařství
Aragonit je zajímavý a atraktivní drahý kámen, který je často přehlížen ve prospěch křiklavějších drahých kamenů, ale jemné a přívětivé barvy aragonitu lze použít k vytvoření jednoduchých, přátelských vzorů s jemnou, delikátní barvou.
Nádherné, leštěné žlutooranžové shluky aragonitových korálků lze kombinovat s korálky červené barvy a zářivě průsvitnými korálky jablkově zeleného drahokamu chryzoprasu a vytvořit tak efektní, umělecké šperky s designovými barvami.
Můžete z nich vyrobit speciální šperky, které můžete darovat nebo je nosit sami, když potřebujete trochu více emocionální podpory a pevnosti nebo úlevy od stresu. Díky křehké povaze drahokamu aragonitu se nejlépe hodí do šperků nošených v náhrdelnících, brožích a náušnicích.