Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Jakou magickou moc ukrývají amulety?
Amulet
V moc amuletů věří lidstvo odpradávna a spoléhá se na ně stále i v době moderní. Co vlastně amulety jsou a v čem všem nám mohou být nápomocné?
Co je amulet a v čem se liší od talismanu?
Amulet je předmět, jemuž je připisována silná ochranná moc. Ostatně přímo samotný výraz amulet pochází z latinského termínu „amuletum“, což bychom mohli přeložit v podstatě jako objekt, který ochraňuje, nebo lékařský prostředek.
Kořeny tohoto termínu pak sahají až k latinskému slovesu „amiliri“, což znamená „oddálit nebo odsunout“.
Amulet má údajně schopnost fungovat jen za předpokladu, že ho nosíme u sebe. Nejlépe bychom ho měli mít přímo na těle, ale třeba i na oblečení. Vložit ho můžeme například do kapsy či do peněženky. Zároveň má sloužit pouze jediné osobě, která do něj otiskne své specifické vlastnosti a energii.
Od podobně fungujícího talismanu se liší tím, že amulet prakticky odráží negativní energii. Díky němu by nám tak nemělo hrozit, že například onemocníme nebo na nás někdo sešle kletbu. Talisman naproti tomu přitahuje pozitivní vlivy, většinou lásku nebo štěstí.
Jaká je historie amuletů?
Historie amuletů je už velmi stará. Sahá až do staré Číny, zmiňuje se o nich poprvé už tamní literatura. Amulety znali také obyvatelé starého Egypta. Nejstarší nálezy spadají do předdynastického období tzv. Badárské kultury, což je kultura pravěkého Egypta.
Amulety tu využívaly například ženy v období těhotenství. Během něj nosily ty s vyobrazením Taweret, bohyně spjaté s porodem a mateřstvím. To je mělo chránit před potratem. To bůh Bes, který měl hlavu lva a tělo trpaslíka, byl považován za ochránce dětí. Po porodu si tak matka sundávala původní amulet Taweret a nasazovala si nový představující boha Besa.
V Egyptě amulety ovšem plnily nejen ochrannou funkci, ale zároveň sloužily i coby prostředek potvrzení základní spravedlnosti vesmíru.
Povětšinou byly dále v historii součástí některé z forem pohanského náboženství. Nicméně později byly oficiálně ukotveny taktéž do křesťanské víry. Zde však mnoho typických předmětů s různou silou, jako jsou například růžence, vyloženě za amulety považovat nemůžeme. Jejich síla spočívá spíše v požehnání církve než v samé symbolice předmětu.
Přesto můžeme vypozorovat různé způsoby, jimiž se i křesťané chtěli chránit před zlem, například používáním svěcené vody. Za jeden z nejmocnějších symbolů byla v tomto období považována medaile svatého Benedikta, která se obvykle nosila na krku jako přívěsek.
Jakou podobu může mít amulet?
Ostatně asi nejčastěji mívá amulet podobu právě šperku, respektive přímo přívěsku. Zároveň tak tato forma může naplňovat i estetickou funkci a umožní nám to mít předmět, v jehož sílu věříme, vždy u sebe. Prakticky ale přesně podoba tohoto ochranného prvku stanovena není a funkci amuletu může nabýt jakýkoli předmět.
Určitě to nemusí být ten, který je čistě přírodní, tuto funkci jednoznačně může plnit i výrobek vytvořený lidskou rukou. Je to spíše otázkou subjektivních preferencí, jakou konkrétní myšlenku chceme amuletu vtisknout a před čím si přejeme, aby nás chránil.
Omezení však přece jen existují. Někteří lidé tvrdí, že váš amulet by nikdy neměl být kupovaný. Počítá se nejlépe ruční výroba, amulet můžete s trochou štěstí najít, ale hodí se rozhodně i to, pokud vám ho někdo daruje.
Na amuletech není nejdůležitější jejich podoba, nýbrž síla myšlenky. Rozhodně nestačí si jej pořídit a čekat až se stanou zázraky. V moc svého malého ochránce bychom měli skutečně věřit. Právě tady lze hledat i do jisté míry racionální základ nošení amuletů – ve schopnosti posílit lidské sebevědomí a víru ve vlastní schopnosti. Člověk je pak bezpochyby schopen zásadně ovlivnit realitu, v níž žije. Byť si to třeba původně nemyslel.