Prozkoumejte fascinující svět sklípkanů v našem podrobném článku. Od jejich jedinečných vlastností až po péči o ně...
Amolit je velice vzácný a podle průzkumů má původ v Kanadě.

Amolit ve šperkařství
Pro šperkařství znamená amolit tenký duhový lasturový aragonit, což je uhličitan vápenatý, který se nachází pouze ve dvou druzích vymřelých fosiliích – amonitu. Dalšími ne tak známými názvy jsou kalcenit a korit.
Amolit je velice vzácný a podle průzkumů je jeho kolébka v oblasti řeky St. Mary v jihozápadní Albertě (Kanada).
Tento unikát byl uznán Mezinárodní komisí pro barevné drahokamy – ICGC, v roce 1981. Nový organický unikát zařadili mezi nejvzácnější drahokamy na světě, protože akorát pět ze sta nalezených kusů, je vhodné ke zpracování jako šperku.
Můžete se setkat s amolitem, který vytvořil duhový obraz z barev celého známého spektra – fialová, červená, modrá, zelená, žlutá, oranžová a indigo.
Případně se setkáte s typem, který má pouze pár barev. Svou rozmanitou barevností se vyrovná i opálu, svojí krásou a intenzitou zbarvení strčí do kapsy i labradorit.
Amolit má velice tenké a křehké vrstvy, které lze proti poškození ochránit průhlednou fólií z křišťálu nebo spinelu. Pro podložku se využívá břidlice. Mějte na paměti, že amolit je křehký i měkký zároveň, proto se velmi snadno při nárazu štěpí.

Příběh amolitu
Málokdo ví, že začíná před více jak 65 miliony let, čili v době, kdy kroky dinosaurů otřásaly zemí. Pterosaurové byli vládci oblohy a oceány brázdily různé formy života. V moři, v domově různých forem živočichů, žili neškodné druhy, ale i monstra jako předchůdci žraloků.
V tomto období se právě vyskytovali i ammonité, což byli předchůdci hlavonožců – chobotnice a sépie.
Ammonité měli pevné a zakroucené skořápky, které byly rozděleny komůrkami a vyplněné plynem. Aby se mohli pohybovat, využívaly proud vody, který vypuzovaly z vlastního těla, podobně jako dnešní chobotnice.
V případě, kdy byly napadeni, do proudu vody vypouštěli barvivo, aby mohli uniknout od predátora. Tyto dovednosti museli několikrát používat před mosasaury, pro které byly pouze pochoutkou.
Ulity, které ammonité opustili, dopadly do bahna bohatého na minerály, ve kterém postupem času zkameněly. Právě minerály obohatily ulity o výsledné barvy.

Metafyzické vlastnosti amolitu
Amolit je nejen nádherný, ale i uzemňující kámen, který vážně silně vyzařuje pozitivní energii Země a tím vám do života a do vínku přikládá štěstí a prosperitu. Nemyslete si, že je označován za zázračný kámen jen kvůli zbarvení.
Jde i o jeho ochranné mystické dovednosti vhodné pro talisman, čili je dobrý pro dobré zdraví, vytrvalost a vysokou energii.
Amolit je také výborný jako nástroj na hluboké soustředění a pro meditaci. Někteří z řad mistrů Feng Shui, si myslí, že amolit dokázal absorbovat kosmickou energii a díky tomu je kámen velkým přínosem pro vlastníka.
Přináší mu zdraví, bohatství a životní osvícení. Kámen je považován za vysoce energetický a má dovednosti ke zlepšování harmonii, vitality a životní pohody – a to v celém domově.
Dle přísného myšlení mistrů Feng Shui, umí posílit tok životní energie, čímž dosahuje efektivní proměny negativních proudů na pozitivní. Uvádí se, že i pro nevěřící ve Feng Shui, má příznivé účinky.
Ohromné barvy jsou zástupci harmonické rovnováhy země, ohně, vody, kovu a dřeva.

Kvalita kamene
Kvalita kamene se hodnotí dle počtu zobrazených barev, jejich intenzity a hry, kterou můžete pozorovat z různých úhlů, dle vzoru s co nejmenším přerušováním inkluzemi či prasklinkami.
Proto amolit označený AAA musí obsahovat nejméně tři zářivé barvy, zatímco při označení Standart jim stačí jen jedna zářivá barva.
Amolit je doopravdy jeden z nejvzácnějších drahých kamenů jaké známe. Miliony let tektonického tlaku sloužilo k tvorbě tohoto úchvatného skvostu ze zkamenělých pozůstatků mušlí a to pouze na jediném místě.
Opravdu kvalitní amolit může svými úžasnými barvami soupeřit s černými opály. Proto neváhejte a kupte si stříbrné šperky s amolitem.
