Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Alchymie: Odkud pochází a co je kámen mudrců?
Alchymie
Umění alchymie se po staletí předávalo z Egypta a Arábie do Řecka a Říma a nakonec do západní a střední Evropy. Slovo je odvozeno z arabského výrazu "al-kimia", který označuje přípravu kamene nebo elixíru u Egypťanů. Esotericky a hieroglyficky toto slovo odkazuje na temné tajemství prvotní neboli První hmoty.
Co je alchymie?
Zjednodušeně řečeno, cíle alchymistů byly trojí: najít Kámen poznání neboli Kámen mudrců, objevit prostředek věčného mládí a zdraví a objevit transmutaci kovů. Pro středověké alchymisty byly různé prvky pouze stejnou původní látkou v různém stupni čistoty. Nejčistší ze všech bylo zlato a hned za ním stříbro.
V počátcích alchymie se jako alchymistické symboly používala také astronomická znamení planet. Ve staletích středověkého pronásledování a potlačování si pak každý alchymista vymyslel své vlastní tajné symboly.
Šarlatáni převzali moc a alchymie se stala spolu s čarodějnictvím a čarodějnictvím nechvalně známou pro podvody a vydírání. V 18. století se vědci snažili z tohoto matoucího rohu hojnosti vědy a magie vypreparovat skutečné úspěchy v chemii, farmakologii a medicíně.
Historie alchemie
Slovo alchymie je pravděpodobně odvozeno od egyptského slova 'chem' nebo 'qem', což znamená černý. Toto slovo je odkaz na černou naplavenou půdu lemující Nil. Víme ale také, že řecké slovo 'chyma', které znamená tavit nebo odlévat kovy, se v arabštině ustálilo jako 'al kimia', od něhož je alchymie odvozena.
Arabská role v šíření alchymie je významná, jelikož mnoho knih o alchymii bylo přeloženo z řečtiny do arabštiny, než byly představeny evropskému publiku.
Mít schopnost proměnit olovo ve zlato má v dnešní době zřejmé výhody, ale starověcí alchymisté se nesnažili měnit obecné kovy ve zlato jen z chamtivosti. Alchymisté nepovažovali všechny kovy za stejně vyspělé nebo 'dokonalé'. Zlato symbolizovalo nejvyšší vývoj v přírodě a stalo se zosobněním lidské obnovy a regenerace.
'Zlatá' lidská bytost oplývala duchovní krásou a zvítězila nad číhající mocí zla. Nejzákladnější kov, olovo, představoval hříšného a nekajícího se jedince, který byl snadno přemožený silami temnoty.
Jestliže se olovo i zlato skládaly z ohně, vzduchu, vody a země, pak se jistě změnou poměrů jednotlivých prvků mohlo olovo proměnit ve zlato. Zlato bylo lepší než olovo, protože ze své podstaty obsahovalo dokonalou rovnováhu všech čtyř prvků.
Je alchymie skutečná?
Alchymie byla založena na nepochopení základních chemických a fyzikálních poznatků. Alchymisté založili své teorie a experimenty na aristotelském předpokladu, že svět a vše v něm se skládá ze čtyř základních prvků: vzduchu, země, ohni a vody, a tří, které byly nazývány "esenciálními" látkami: soli, rtuti a síry.
Dnes víme, že vesmír se skládá z atomů a prvků. Protože olovo a další kovy nejsou složeny z ohně, vzduchu, země a vody, není možné upravit procentuální zastoupení těchto prvků a přeměnit je na zlato.
Ačkoli alchymie nikdy neuspěla, nezabránilo to lidem, aby tvrdili, že tuto starověkou hádanku vyřešili. Po staletí se šířily zvěsti, že jistí lidé objevili kámen mudrců, protože jednou z jeho vlastností byla nesmrtelnost. Někteří bohatí lidé si najímali alchymisty, aby jejich jménem prováděli výzkum, ačkoli se nikdy nedočkali návratnosti svých investic.
Kámen mudrců
Od středověku až do konce 17. století byl takzvaný "kámen mudrců" nejvyhledávanějším cílem ve světě alchymie, středověkého předchůdce chemie. Podle legendy byl kámen mudrců látkou, která dokázala přeměnit obyčejné kovy, jako je železo, cín, olovo, zinek, nikl nebo měď, na drahé kovy, jako je zlato a stříbro.
Působil také jako elixír života, který měl moc léčit nemoci, obnovovat vlastnosti mládí a dokonce propůjčovat nesmrtelnost těm, kdo jej vlastnili. Kámen mudrců možná vůbec nebyl kámen, ale prášek nebo jiný druh látky; byl různě nazýván "tinktura", "prášek" nebo "materia prima".
Při hledání tohoto kamene zkoumali alchymisté ve svých laboratořích nespočet látek a vytvořili základnu znalostí, která dala vzniknout oborům chemie, farmakologie a metalurgie.